Hamileliğin ilk belirtileri

admin 24 Ekim 2013 4

Hamileliğin en erken ilk 4 belirtisi

Kendi yapacağınız idrar testi ile hamileliği doğrulamasından önce hamile kaldığınızdan şüpheleniyor olabilirsiniz. Adet döneminizin bir kaç gün gecikmesinden sonra dahi hamile olup olmadığınızı yapacağınız idrar testi ile pozitif yada negatif mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bu arada hamileliğin tipik erken işaretlerine göz atalım ve bunları biraz açıklayalım.

Sık idrara çıkma

Sık idrara çıkmanın temel sebeplerinden biri hamilelik hormonlarıdır. Hamile kaldıktan bir süre sonra embriyo HCG hormonu salgılamaya başlar. HCG hormonu pelvis’e kan akışının artmasına katkıda bulunuyor ve mesanedeki minimum idrarın bile dışarı atılmasını sağlamaya çalışıyor. Öyle ki kendinizin çok acil idrara çıkma isteği olupta ancak idrara çıktığınızda sadece 1-2 damla idrar yaptığınıza şahit olabilirsiniz. Bu durum gayet normaldir ve bu durum hamileliğin ilk üç ayından sonra azalacaktır. Ancak bu durum hamileliğin son dönemlerine doğru bebek büyüdüğünde mesaneye baskı oluşacağı için tekrar görülücektir.

Baş dönmesi sabah bulantıları ve kusma

Sabah bulantısı diye adlandırılmasına rağmen baş dönmesi veya kusma günün herhangi bir saatinde olabilir. Hatta gece bile görülmektedir. Sabah bulantılarının başlıca sebeplerinden biri hamilelik hormonları ve düşük kan şekeridir. Düşük kan şekeri ve hamilelik hormonlarının mideyi rahatsız etmesinden dolayı sabah bulantıları ve kusma görülür. Bu rahatsızlıkların en yoğun olduğu zaman , uzun bir uykudan sonra ve hiç bir şey yemediğiniz dönemdir. Bunun nedeni uzun bir uykudan sonra kan şekeriniz minimum seviyede olur. Bu rahatsızlığı azaltmanın yollarından biri az az ve sık sık yemektir. Nişastalı ve karbonhidratlı gıdalar yemeniz bu rahatsızlığın azalmasında etkili olacaktır. Yağlı yiyecekler ise bulantı ve kusmayı daha çok arttırır. Naneli çay içmeniz midenizi rahatlatır.

Göğüste büyüme

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren vücudunuz emzirmeye hazırlanmaya başlar. Yoğun kan akışı ve hormon akışı ile birlikte göğüs süt kanalları genişliyor ve buda göğüsleri daha fazla hassaslaşmasına neden oluyor. Göğüs uçlarınızda karıncalanma da hissedebilirsiniz. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde göğüsler büyür ve hassaslaşmaya başlar.

Halsizlik

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra vücuttaki progesteron hormonu yükselecektir. Progesteron hormonu yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğundan uykuya meyiliniz artacaktır. Hamileliğin ilk günlerinde embriyonun gelişimine katkıda bulunmak adına metobolizma hızlanacağı için kendinizi daha yorgun hissetmeniz normaldir. Gün içerisinde uyku halinde olabilir ve sık sık uykunuz gelebilir.


4 Yorum »

 1. hilal 18 Haziran 2014 at 09:35 - Reply

  şey biz eşimle adetimin 2 günü prezervatif yöntemiyle korunarak birlikte olduk fakat prezervatif yırtılmış eşim o esnada boşalmış hamile olma ihtimalim nedir çünkü aşırı bi baş dönmem oluyo ve ne yesem migde bulantım oluyo ama kusmuyorum acil cvp

 2. cvp 09 Temmuz 2014 at 16:13 - Reply

  Hilal, “şey” diye konuya mı girilir???

  bir test yaptırsan mantıklı olur..

 3. meral 19 Temmuz 2014 at 10:45 - Reply

  meraba ben sevgilimle ilişkiye girdim ilk defa oldu hamile kalma ihtimallim nedir sevgilim içine başalmadım diyor ama endişeleniyorum yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yapın »