Hamileliğin ilk belirtileri

admin 24 Ekim 2013 13

Hamileliğin en erken ilk 4 belirtisi

Kendi yapacağınız idrar testi ile hamileliği doğrulamasından önce hamile kaldığınızdan şüpheleniyor olabilirsiniz. Adet döneminizin bir kaç gün gecikmesinden sonra dahi hamile olup olmadığınızı yapacağınız idrar testi ile pozitif yada negatif mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bu arada hamileliğin tipik erken işaretlerine göz atalım ve bunları biraz açıklayalım.

Sık idrara çıkma

Sık idrara çıkmanın temel sebeplerinden biri hamilelik hormonlarıdır. Hamile kaldıktan bir süre sonra embriyo HCG hormonu salgılamaya başlar. HCG hormonu pelvis’e kan akışının artmasına katkıda bulunuyor ve mesanedeki minimum idrarın bile dışarı atılmasını sağlamaya çalışıyor. Öyle ki kendinizin çok acil idrara çıkma isteği olupta ancak idrara çıktığınızda sadece 1-2 damla idrar yaptığınıza şahit olabilirsiniz. Bu durum gayet normaldir ve bu durum hamileliğin ilk üç ayından sonra azalacaktır. Ancak bu durum hamileliğin son dönemlerine doğru bebek büyüdüğünde mesaneye baskı oluşacağı için tekrar görülücektir.

Baş dönmesi sabah bulantıları ve kusma

Sabah bulantısı diye adlandırılmasına rağmen baş dönmesi veya kusma günün herhangi bir saatinde olabilir. Hatta gece bile görülmektedir. Sabah bulantılarının başlıca sebeplerinden biri hamilelik hormonları ve düşük kan şekeridir. Düşük kan şekeri ve hamilelik hormonlarının mideyi rahatsız etmesinden dolayı sabah bulantıları ve kusma görülür. Bu rahatsızlıkların en yoğun olduğu zaman , uzun bir uykudan sonra ve hiç bir şey yemediğiniz dönemdir. Bunun nedeni uzun bir uykudan sonra kan şekeriniz minimum seviyede olur. Bu rahatsızlığı azaltmanın yollarından biri az az ve sık sık yemektir. Nişastalı ve karbonhidratlı gıdalar yemeniz bu rahatsızlığın azalmasında etkili olacaktır. Yağlı yiyecekler ise bulantı ve kusmayı daha çok arttırır. Naneli çay içmeniz midenizi rahatlatır.

Göğüste büyüme

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren vücudunuz emzirmeye hazırlanmaya başlar. Yoğun kan akışı ve hormon akışı ile birlikte göğüs süt kanalları genişliyor ve buda göğüsleri daha fazla hassaslaşmasına neden oluyor. Göğüs uçlarınızda karıncalanma da hissedebilirsiniz. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde göğüsler büyür ve hassaslaşmaya başlar.

Halsizlik

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra vücuttaki progesteron hormonu yükselecektir. Progesteron hormonu yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğundan uykuya meyiliniz artacaktır. Hamileliğin ilk günlerinde embriyonun gelişimine katkıda bulunmak adına metobolizma hızlanacağı için kendinizi daha yorgun hissetmeniz normaldir. Gün içerisinde uyku halinde olabilir ve sık sık uykunuz gelebilir.


13 Yorum »

 1. hilal 18 Haziran 2014 at 09:35 - Reply

  şey biz eşimle adetimin 2 günü prezervatif yöntemiyle korunarak birlikte olduk fakat prezervatif yırtılmış eşim o esnada boşalmış hamile olma ihtimalim nedir çünkü aşırı bi baş dönmem oluyo ve ne yesem migde bulantım oluyo ama kusmuyorum acil cvp

 2. cvp 09 Temmuz 2014 at 16:13 - Reply

  Hilal, “şey” diye konuya mı girilir???

  bir test yaptırsan mantıklı olur..

 3. meral 19 Temmuz 2014 at 10:45 - Reply

  meraba ben sevgilimle ilişkiye girdim ilk defa oldu hamile kalma ihtimallim nedir sevgilim içine başalmadım diyor ama endişeleniyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. ErGün 09 Ağustos 2014 at 20:02 - Reply

  SeLamunaLeyKum
  Ben SevgiLimLe bundan 20 gun once hemen hemen hergun iLiSkiye girdim hep iCine BoSaLdim Son damLaSina kadar adet oLmaSi Lazimdi oLmuyor Sizce hamiLemidir ?
  TeSekkurLer…

 5. sezen 21 Ağustos 2014 at 10:24 - Reply

  merhaba

  eşimle yaklaşık 1,50 aydır bebek ıstıyoruz
  adet donemıme daha on gun var fakat bende asırı halsızlık bas donmesı ve karın agrısı mevcut bu durumda hamıle olma sansım mevcutmudur. sizce test yaptırsam henuz erken oldugu ıcın sonuc verırmı veya adetımı mı beklemelıyım teşekkur ederım

 6. Dr Filiz 21 Ağustos 2014 at 21:09 - Reply

  Sezen Hanım,

  Hamile olma şansınız var fakat test için erken. Adet döneminiz birkaç gün geçtikten sonra testi yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız. Yaşadıklarınız hamilelik belirtileri ama siz yinede 10-15-gün bekleyip test yapın.

 7. demet 24 Ağustos 2014 at 23:49 - Reply

  Dr filz hanm bnm ayın on besnde hastalgm btti bz esimle yrmi brinde birlikte oldk ama bn ertesi gn ilcını öncedn gndz almştm çnkü öncesnde brlikte olmustk smdi o ilaç snrasndaki birlikteliğimzde işe yarar mı hamile olma ihtimalm varmı

 8. burcu 03 Eylül 2014 at 17:30 - Reply

  Esimle adetimin bitmesinden sonra hemen hemen hergun iliskiye girdik..normalde korunurdu esim ama son zamanlarda korunmadi..en son iliskiden bu yana yaklasik bir haftadir mide bulantisi bas donmesi surekli idrara cikma durumlariyla karsilasiyorum.. ihtimali nedir sizce bu kadar erken belirtiler mumkun mu??

 9. maleficent 14 Eylül 2014 at 00:05 - Reply

  nişanlımla en son ilişkiye girdiğimizde( dört gün önce) spermden önce gelen sıvısı içime kaçmış olabilir. bu durum yani bu sıvı hamileliğe sebep olur mu ?

 10. gulcan 23 Eylül 2014 at 21:32 - Reply

  Adetin 17 gündür gecikiyo 9. Gün kan testi yaptirdim negatiftir dun idrar testi yaptirdim yine negatiftir acaba yinede hamile olabilir miyim

 11. Dyg 25 Eylül 2014 at 22:37 - Reply

  Eşimle regl günümden 2 gün önce ilişkiye girdik.
  4 gün geçti hala regl olmadım fakat akıntım oluyor hamile olabilir miyim?

 12. rabia 29 Eylül 2014 at 17:01 - Reply

  hamileliğin ilk belirtileri ne zaman başlıyor yani kaç günde belli olur. Benim regl günüm 5 gün geçti hamilelik belirtileri başlar mı bende

Yorum Yapın »