web
analytics
Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Bebeğinizi sallayarak uyutmayın! Neden mi?

Bebeğinizi sallayarak uyutmayın! Neden mi?

Bebeğimizi her zaman sallayarak uyutuyoruz. Peki ayakta hızlı sallayarak uyutmak beyin kanamasına neden olabilir. 

Sponsorlu Bağlantılar...

Genel olarak beyin zarları arasında, beyin içinde veya kafatası ile saçlı deri arasındaki kanamaların tümüne birden beyin kanamaları denir. Beyin kanamaların en fazla travmaya uğramış olgularda görülüyor.

Travma sonrası cilt altında oluşan kanamaların özellikle çocuklarda çok önemli sonuçlar doğurabiliyor

Bunlar herhangi bir şekilde tedaviye ihtiyaç göstermese bile, çocuğun kan miktarı az olduğu için cilt altıyla kafatası arasında biriken kanama çocukta kansızlığa neden olabiliyor. O yüzden bu kanamanın miktarının mutlaka saptanıp çocuğa kan takviye edilmesi gerekiyor.

Bir başka kanama türü de beynin son orta ve alt zarı arasında, su toplanması nedeniyle oluşan kanamalardır

Bu durumda problem su toplanmasının içerisine ufak kan sızması şeklinde görülebiliyor. Özellikle ülkemizde annelerin bebeklerini uyutmak için gelenekler ve yanlış bilgiler sonucunda ayağında ya da bir örtü yardımıyla oluşturulan salıncakta hızlı sallaması beyinde 'bebek sallama sendromu' denilen ciddi hasara yol açabiliyor.

Bu durumlarda, beyin zarlarının yırtılması, beyinle kafatası kemikleri arasında veya beynin en son zarı arasındaki askı toplardamarları denilen bölümlerin yırtılması sonucunda kanamalar oluşabilir. Annelere çocuklarını bu şekilde sallamamalarını öneriyoruz. Sallamak çocuğun beynini sallamakla eşdeğerdir. Çocuk sallanmadan da uykuya dalacaktır.

İlginizi Çekebilir

Fazla kilolu çocukları bekleyen sorunlar

Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam şişman çocuk sayısını günden güne artırıyor.  Fazla kilolar çocuklarda belirgin rahatsızlıklara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir