web
analytics
Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Gebelikte ve emzirirken oruç tutulmalı mı?

Gebelikte ve emzirirken oruç tutulmalı mı?

Gebelikte az ama sık sık besin tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar hamileyken oruç tutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sponsorlu Bağlantılar...

Hamilelik boyunca sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, emziren annelerin ve hamilelerin bol tüketmesi gerktiği için oruç tutmalarında sakınca olduğunu vurguladı.

Hamileliğin ilk aylarında bebeğin organları oluştuğu için oruç bu döneme denk gelirse kesinlikle tutmayın. Çocuğun gelişimini sağlıklı tamamlaması için anne adayının beslenmesine dolayısıyla kendinin beslenmesine ihtiyacı vardır. Oruç tutan hamileler bütün gün aç kalıp iftarda yemek yiyince midede şişlik hazımsızlık şikayetleri yaşarlar.

Annenin düşük riski varsa bir de oruç tutuyorsa bol sıvı tüketemediği için rahim kasılmaları olabilir böyle bir durumda erken doğum riski oluşabilir. Bol sıvı alımıyla idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulabileceğiniz için oruç tutmak sağlıklı değil.

Gebeliğe bağlı oluşan şeker varsa eğer yine az ama sık yemeniz gerektiği için oruç tutmak hem anne adayını hem de çocuğu riske atacaktır. Oruç tutan annelerde bebek hareketlerinin de azaltığı tespit edilmiştir.

Gebelik boyunca aç kalınması kesinlikle önerilmez. Ayrıca emziren anneler için de oruç tutulması önerilmiyor. Emziren annelerin ilk iki ay beslenmelerine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Oruç tutmak su içilemeyeceğinden sütün azalmasına neden olur. Gebelikte ve emzirirken oruç tutulması önerilmiyor. Oruç tutmak isteyenlerin doktorlarıyla mutlaka görüşmeleri gerekmektedir.

Gebelikte oruç tutanlar dikkat!

Oruç tutuan gebelerin mutlaka serin bir yerde kalmaları gerekiyor. Sıcak ortamdan uzak dursunlar.

Oruç tutanlar sahurda bol bol sıvı tüketsinler

İftar ile sahur arasında ki zamanı çok iyi değerlendirip az az ama sık sık yemek yemeleri gerekmektedir.

Küçük porsiyonlarla protein karbonhidrat alıp enerji depolamalarında fayda var.

Kızartma, şeker, yağlı gıdalardan uzak durum

Yemek yedikten sonra hemen yatmayın.

İlginizi Çekebilir

Fazla kilolu çocukları bekleyen sorunlar

Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam şişman çocuk sayısını günden güne artırıyor.  Fazla kilolar çocuklarda belirgin rahatsızlıklara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir