web
analytics
Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Hamilelikte uyku yatış pozisyonları

Hamilelikte uyku yatış pozisyonları

Anne adaylarının en çok zorlandığı konulardan biri hamilelikte ki yatış pozisyonlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Genellikle sol tarafa yatış pozisyonu daha çok önerilir. Çünkü vücudun sağ tarafından büyük toplar damar geçer. Rahim, sağ tarafa yatıldığında toplardamara baskı yapar bu baskı da kalbe giden kan miktarının ve bebeğe giden kan miktarının azalmasına sebep olur. Ayrıca da vücutta şişmeleri arttırır. Sol tarafa yatıldığında tam tersi olacağı için sol tarafa yatmak daha doğrudur.

Sol tarafınıza yattığınız da sırtınızı desteklemek için bir yastıktan destek alırsanız uyku esnasında sağ tarafa dönmenize engel olur ve daha rahat edersiniz.

İlk 3 ay yatış pozisyonu;

İlk 3 ay da yüz üstü hariç istediğiniz pozisyon da yatabilirsiniz. Çünkü rahim küçük olduğu için damarlara baskı yapamayacaktır. Hamileliğin hangi döneminde olursanız olun yüz üstü kesinlikle yatmayın.

Hamilelikte sırt üstü yatmak;

Son aylarda sırt üstü yatmamaya özen gösterin. Sırt üstü yatmak kan basıncında düşmeye sebep olacaktır. Bu da baş dönmesi ve halsizlik gibi şikâyetlerin artış sebebidir.

İlginizi Çekebilir

Fazla kilolu çocukları bekleyen sorunlar

Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam şişman çocuk sayısını günden güne artırıyor.  Fazla kilolar çocuklarda belirgin rahatsızlıklara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir