web
analytics
Ana Sayfa / Güzellik / Makyaj malzemelerinin ömrü ne kadar?

Makyaj malzemelerinin ömrü ne kadar?

Kadınlar makyaj malzemelerini çok uzun süre kullanıyorlar. Ancak farkında değiller ama her şeyin olduğu gibi makyaj malzemelerinin de bir kullanım süreleri var.

Sponsorlu Bağlantılar...

Kadınların en uzun kullandıkları malzemelerin başında göz farı vardır. Göz farının kullanım süresi 6 ay olmasına rağmen Avrupa'da 6 yıl gibi bir süre kullanılabiliyor. Kadınlar makyaj malzemelerinin bozulduğunu anlayana kadar mesela ruju 4 yıl, fondöteni 3 yıl kullanabiliyoruz. Sağlığımızı farkında olmadan da olsa riske atmış oluyoruz. 

2 haftada 1 yıkayın

Kozmetik ürünlerinin tıpkı kıyafetler gibi düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini belirten Müge Uz, kozmetik ürünlerin ömrünün uzatılması için de şu tavsiyelerde bulunuyor:

- Fırçaları iki haftada bir yıkayın. Süngerleri ise her kullanımdan sonra mutlaka yıkayın.

- Kullandığınız ürünü açık bırakmayın. Kapağını mutlaka sıkı sıkı kapatın.

- Fırçaları nemli havlu gibi yerlerin üzerine bırakmayın.

- Ürünler, aşırı sıcağa maruz kalmamalı. Aynı zamanda kozmetik ürünler, banyo gibi nem oranının yüksek olduğu yerlerde de bırakılmamalı.

- Göz kalemlerini düzenli olarak temizlenmiş kalemtıraş yardımıyla açın. Böylece üzerinde bakterilerin oluşumunu engellemiş olursunuz.

- Kozmetik malzemelerini kullanmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

- Kozmetik malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın.

- Ürünün rengi ve kokusunda değişiklik fark ettiyseniz kullanmayı bırakın.

makyaj kadın

Hangi ürünün ömrü ne kadar

Göz makyajı ürünleri: 6 ay

Ruj ve oje: Kıvamında, renginde ya da kokusunda değişiklik olduğunda kullanmayı bırakmak gerekiyor.

Fondöten: 12 ay

Allık: 12 ay

Kapatıcı: 6 ay

Pudra: 12 ay

Dudak kalemi: 12 ay

Ürünlerin açılmadan son kullanma tarihleri ise:

Ojeler: 30 ay

Parfümler: 60 ay

Diğer tüm ürünler için: Yaklaşık 36 ay

Bozulduğu nasıl anlaşılır

Fondöten: Kıvamı eskiye oranla daha koyudur, uygularken topakçıklar oluşur, renginde ve kokusunda değişiklikler meydana gelir. Fondöteninizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız her kullanımdan sonra ağzını silin ve sıkıca kapattığınızdan emin olun. Fondöteni ışıklı, sıcak ve nemli ortamlarda bırakmayın.

Maskara: Kurur ve zor sürülür. Kadınlar genellikle kurumuş maskarayı sulandırarak kullanmaya devam eder. Göz sağlığınız için kurumuş bir maskarayı asla sulandırarak kullanmayın.

Ruj: Renk ve kokuları değişir, yumuşar ve yağlanır. Rujlarınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan uzak tutun.

Oje: Akıcılığını yitirip koyulaşır, renk verici madde solüsyondan ayrılıp şişenin dibine çöker, rengi değişir, parlaklığını yitirir. Her kullanımdan sona şişenin ağzını asetonla temizleyin.

İlginizi Çekebilir

Kabartma tozu ile cildinizi tazeleyin

Zamanla cildinizde sarkmalar oluşabilir. Sarkmalara karşı pratik önlemler alabilirsiniz. Nasıl mı? Evinizde bulunan kabartma tozunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir