web
analytics
Ana Sayfa / Moda / Moda dünyasında neler oluyor?

Moda dünyasında neler oluyor?

Çevre dostu tasarımlar..

Tehditkar bir dünyada yaşıyoruz. Dış mihraklar dünyamızı kirletiyor, yaşam hakkı elimizden gidiyor. Ozon tabakasındaki delik, gün geçtikçe büyüyor, dünyanın nüfusu hızla artıyor, kaynaklar tükeniyor, plansız sanayileşme, sağlıksız kentleşmeyi de beraberinde getiriyor...

Sponsorlu Bağlantılar...

Tarımda verimlilik adı altında kullanılan tarım ilaçları, suni gübreler, kimyasal madde atıkları gibi dış mihraklar, dünya üzerindeki tüm canlıların yaşam hakkını olumsuz yönde etkiliyor.

Betonlaşma uğruna nefesimizi yani ağaçları kesmek ise başlı başına bir sorun. İşin özü, insanoğlu olarak dünyaya iyi bakamıyoruz. Korkum, bir gün doğanın bizden intikam almasında.
Aynı 'The Happining (Mistik Olay)' filminde olduğu gibi. Bitkilerin etrafa bir gaz yayarak sıra dışı insan davranışlarına neden olduğunu anlatan filmde aslında doğadan bir mesaj vardı.

ZARAR VERMEYİN 
Siz, insanoğlu bize iyi bakamadınız, yaşadıklarınız da onun bir sonucu deniyordu. Bu sadece bir film elbette ama bilimadamlarının senaryoları daha da ürkütücü. Onlara göre dünyanın çöl olması, bazı bölgelerin eriyen buzulların etkisiyle su altında kalması gibi olasılıklar yakın bir geleceğimiz. Bütün bu uyarılar karşısında yeşil bakış açısı yavaş yavaş yaşamımızın bir parçası haline geliyor doğal olarak. Uzun vadeli bir değişim söz konusu.

Daha iyi bir geleceğe moda da kayıtsız kalamıyor ve bu yeşil hareketi, vicdanlı kıyafetler yapma noktasına taşıyor.

Satın aldığımız, içinde muhteşem görüneceğimiz giysiler ile dünyaya zarar vermediğini bilmek ise sadece bir vicdan meselesi.

En azından üzerimizdeki bir bluzun üretiminde kötü çalışma şartlarına sahip çocuk işçilerin çalıştırılmadığını bilip de giymek, iç rahatlatmaz mı?

BİLİNÇLİ TÜKETİM

Moda dünyasının sürdürülebilirliğe yönelmesi aslında biraz da kaynak yetersizliği ve artan hammadde fiyatlarının zorunlu etkisinden olsa da aşırı tüketmenin de büyük payı var.

Moda tüketime bağlı, özellikle hızlı moda markaları ile bu tüketim olayı en üst seviyede yaşanıyor. Eskiden yani hızlı moda dediğimiz olay hayatta yokken, insanoğlu için kıyafetler pek değerliydi. Kaliteye, kumaşa, dayanaklılığa önem verip, aldıkları giysileri uzun yıllar kullanıyorlardı. Hızlı moda bu anlayışı ekarte etti... Ucuza al, kullan, at anlayışını getirdi.
Sürdürülebilir moda ise tamamen hızlı modaya karşı çıkıyor. Gereksiz tüketime 'hayır' diyor. Fazladan alacağın bir pantolonun üretiminde harcanan elektriği 'düşün' diyor. Ya da aldığın elbisenin kumaşının geriye dönüşümlü olup olmadığına bir bak, 'atık yaratma' diyor.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, bir kişinin ortalama 40 kilo kıyafet attığını aynı zamanda çok daha fazlasını satın aldığı sonucunu söylüyor. Durum böyle iken sürdürülebilir moda, yaşadığın dünyaya biraz 'duyarlı ol' diye mesaj veriyor.

HOŞ TASARIMLAR

Peki ekolojik moda sıkıcı tasarımlara mı sahip? Elbete değil. Belki ilk başlarda evet ama gittikçe gelişen sürdürebilir moda kavramında son derece havalı giysiler giyip vicdanı hoş tutmak olası bir şey. Vivienne Westwood, Stella McCartney, Edun uzun zamandır şıklığı vicdanla buluşturuyor. Chloe ve Saint Laurent gibi şıklığı temsil eden köklü markalar dünya için bir şeyler yapmanın gönül rahatlığını sunarken Suno,Maiyet gibi havalı ve genç markalar ise büyüklerle aşık atıyor. HM gibi hızlı modanın öncüsü olan dünya devi bir marka, özel çıkardığı şık koleksiyonlarla sürdürülebilir modaya öncülük ediyor, bir yandan da eski kıyafetlerinizi getirin biz onları değerlendirelim diye kampanyalar yapıyor. Demin saydığım markaların son koleksiyonları ve trend belirleyici olma özelliklerine baktığınızda, iyi niyetli kıyafetler sıkıcı olur imajının çöpe atıldığını çok rahat söyleyebiliriz herhalde.

Bu arada eklemek isterim ki Bahar Korçan, Nejla Güvenç, Gamze Saraçoğlu, Özlem Süer gibi isimler yerli moda dünyamızda organik, geri dönüşümlü, doğal kumaşlar kullanan tasarımcılarımız.

STİL DANIŞMANI ITIR GÜL ARAYICI / YENİ ASIR İNTERNET SİTESİ

İlginizi Çekebilir

Hamile şıklığı için kombin önerileri

Hamilelerin pekte sorun olmasa da sorun gibi gördükleri giyimleridir. Çalışan hamileler her gün ne giyineceklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir