web
analytics
Ana Sayfa / Sağlık / Boyun kütletmenin zararları

Boyun kütletmenin zararları

İstemeden de olsa boynumuzu kütleterek rahatladığımızı sanıyoruz ama boyun kütletmeleri felçliğe sebep olabilir...

Sponsorlu Bağlantılar...

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Hüseyin Demir,Anadolu’da yaygın olan boyun kütletmenin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirterek, ilk başta geçici bir rahatlama sağlasa da ilerleyen yaşlarda felce bile neden olabileceğini söyledi.

Eklem çıtlatmalarının vücuda bir faydasının olmadığını, kişilerin psikolojik olarak rahatlamak istediklerinde bunu zorlamadan yapabileceklerinin altını çizen Demir "Hastalarımıza, eklem çıtlatmalarını, boyun, bel gibi vücudun hassas bölgelerinde yapmaktan kaçınmalarını söylüyoruz. Onun yerine bel egzersizi yapsınlar,spor yapsınlar. Eklemleri zorlayıcı bu hareketlerden kaçınsınlar. Ses çıkacak diye zorlarsanız çok tehlikeli sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda eklem bağlarında kopmalar da yaşanabilir" şeklinde konuştu.

Boyun bölgesinde kemik erimesi veya kemik kayması olan kişilerde boyun kütletmelerinin daha da tehlikeli olduğunu vurgulayan Demir, çok fazla yapılması halinde boyun kütletmelerinin ilerde felçlere neden olabileceğinin altını çizdi.

KİREÇLENMELERE YOL AÇIYOR

Boyun kütletmeleri ve parmak çıtlatmalarının zorlayarak yapılması durumunda eklem kıkırdağında hasara yol açacağını dile getiren Demir, "Eklem çıtlatmaları eklem sıvısından kaynaklanan bir ses. İnsanlareklemlerden ses gelmesi için kıkırdağı zorluyor, bu da daha sonra kıkırdağın zedelenmesine sebebiyet vererek kireçlenmenin gelişmesine yol açıyor" ifadelerini kullandı.

Kireçlenmenin eklem kıkırdağından başlayıp kemiğe kadar devam ettiğini dile getiren Demir, "Kireçlenmenin başlamasıyla birlikte eklem fonksiyonlarını yapamaz hale geliyor. Kireçlenme el ve boyunda görülüyor. Ancak en fazla diz, kalça, bel gibi vücudun yük taşıyan eklemlerinde ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

SIRT VE BELİNİZİ ÇİĞNETMEYİN

Rahatlamak için sırt ve belini çiğneten kişileri de uyaran Demir, şunları kaydetti:

"Sırt ve bel çiğnetmelerinde, çiğneme işlemini yapan kişi ağır olduğu zaman istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Mesela bu durum omurga kırıklarına, omurilik yaralanmalarına ve sonuçta felçlere kadar nedenolabilir. Sırt ve bel çiğnetmek yerine masaj yaptırın. Boyun ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısında belli kaslara masaj yapılmalı. Boyun kaslarını, bel kaslarını, sırt kaslarını güçlendirici ya da germe egzersizlerini düzenli olarak yapılmasını öneriyoruz."

İlginizi Çekebilir

Yumurtanın inanılmaz faydaları

Yumurta sağlık açısından çok önemli bir protegindir. Güçlü bir besin kaynağı olan yumurta anne sütü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir