web
analytics
Ana Sayfa / Sağlık / Kışın çok hastalanıyorsanız dikkat!

Kışın çok hastalanıyorsanız dikkat!

Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan hastalık genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da bazen sinüzit bronşit veya zatürre gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Salgınlardan korunmak çok önemlidir ve alınacak basit önlemlerle hastalıklardan korunmak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar...

Sebze ve meyveler, günlük enerji ve protein gereksinimine çok az katkıda bulunmasının yanında mineral ve vitaminler bakımından oldukça zenginler Folat, A vitaminin ön ögesi beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, posa ve güçlü antioksidan etkinlik gösteren bileşenler içeren meyve ve sebzeler işte bunun için çok büyük önem taşıyor. 

Sebze ve meyveler büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, deri ve göz sağlığı, diş ve diş eti sağlığı, kan yapımı ile hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkin rol oynuyor.

El yıkamak; soğuk algınlığı, hepatit A, menenjit, grip ve ishale neden olan virüslerden korunmak için ilk savunma hattımızdır. El yıkamaya önem göstermelisiniz çünkü bunun sonucunda hastalanma oranınız düşer ve bağışıklık sisteminiz güçlenir. 

Yemek yeme alışkanlığınızı düzenlemelisiniz.Bağışıklık sisteminizi güçlü hale getirmenin en önemli faktörü dengeli beslenmek ve sağlık dostu besinler tüketmektir.

Tükettiğiniz besinlerle aldığınız kalori veya enerjiyi, haftanın her günü 30 dakikalık egzersiz ile dengeleyin. Vücut yağındaki artışın hastalıklara sebebiyet verdiği uzmanlar tarafından onaylanırken vücudunuzun bağışıklık sisteminin yanında egzersiz ile oldukça fit ve sağlıklı olacağı da bir gerçek.

Soğuk su sizi canlandırır, dinç tutar. Ağrılarınızı hafifletir. Bazı ateşli hastalıklarda iyi gelir. Yaşlanmayı önler, kırışıklıkları yok eder. Alnınızdan itibaren yüzünüze masaj yaparsanız migren ağrısına iyi gelir.Her gün en az 2 – 2,5 litre (8 – 12 su bardağı) su içilmesi gerekiyor. Tükettiğiniz su miktarı sizin bağışıklık sisteminizi düzenler.

Uyku vücudumuzun yenilenmesi ve iyileşmesinde önemli bir faktördür. Düzenli bir uyku sizin sağlıklı bir kış geçirmenize oldukça yardımcı olacaktır.

Stres vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sağlıklı kalmayı da beraberinde getirecektir.
Sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltır. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar sigara içilen ortamlarda dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artar.

Evinizin sık kullandığınız yerlerini temizlemeye önem gösterin. Özellike tuvalet, banyo ve mutfak gibi bakterilerin oldukça yoğun olduğu yerlerde hijyenik kurallara uymazsanız hastalanma ihtimaliniz oldukça yğksek.

İlginizi Çekebilir

Yumurtanın inanılmaz faydaları

Yumurta sağlık açısından çok önemli bir protegindir. Güçlü bir besin kaynağı olan yumurta anne sütü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir