web
analytics
Ana Sayfa / Sağlık / Sağlıklı beslenme nasıl olmalı

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı

Yeni yıl kilo problemi ılanlar için yeni bir başlangıç olabilir. Hedefiniz ideal kiloyu yakalamak olsun...

Sponsorlu Bağlantılar...

Her yeni yıl için bu yıl daha sağlıklı daha mutlu geçsin diye dileklerle girildiğini ifade eden uzmanlar, “Ama sağlığın beslenmenizden geldiğini de unutmamamız gerekir. Yeni yılda başlangıç olarak ideal ağırlığınızı yakalamaya çalışınız. Aşırı zayıflık durumunda kilo artışı, aşırı kiloluluk durumunda kilo verişi yeni hedefler olmalı” diye konuştu.

Sağlıklı beslenme her yaşta önemli

Sağlıklı beslenmek herkes için önemlidir. Anne karnındaki bebekten, hasta yatağında yatanlardan, okul çağından, ergenliğe, yaşlılara herkese dengeli beslenmenin yararı vardır. Herkes günlük alması gereken süt, yoğurt, et, ekmek gibi tüketimlerine dikkat etmeli. Herkes her besini almalı ama miktarı aşmamalı. Öğünlerinizde hem süt grubu, hem et grubu, hem tahıl ekmek grubu, hem de sebze meyve grubu olmalı. Özellikle büyüme çağında, gebelik, emzirme, yaşlılık durumunda süt ve ürünlerini ihmal etmemeli.

Et grubunuz kırmızı et, beyaz et, kurubaklagil, yumurta tüketimleriniz gibi düşünebilirsiniz. Haftada 2 defa kırmızı et, haftada 2-4 defa beyaz et, haftada 1-2 defa kurubaklagil tüketmeye çalışılmalı. Yumurta tüketimini yaş durumunuz, sağlık durumunuza göre her gün de olabilir haftada 2-3 defa gibi de ayarlayabilirsiniz.

Meyveyi ihmal etmeyin

"Tahıl grubu diyetin olmazsa olmazıdır, kişinin alması gereken enerjiye dayalı günlük 3 ekmekten 10 ekmeğe gibi farklı alımlar yapılabilir. Tabii ki hep ekmek yenilecek diye düşünmeyin. Tahıl grubunun en masumu ekmektir, eğer ekmek tercih edilmeyecekse miktara dayalı çorba tüketimleri, pilav makarna tüketimleri yapılabilir.

Sebze ve meyve grupları ihmal edilmemeli. Günde en az iki porsiyon sebze tüketmeli ki, sebze yemekleri gibi, salatalar, söğüşler gibi olabilir. Günlük mutlaka en az 1 taze meyve tüketilmeli. Ara öğünler gibi meyve saati gibi olabilir ama unutmayın ki meyvenin fazlası ağırlık artışı yapar. Yağ grubu diye söylemiyorum, çünkü genel olarak yemeklerde ya da et, süt ürünlerinden yağ alımı sağlanabiliyor. Ya da yağ kullanımı hiç yapılmıyorsa gün içerisinde bir avuç fındık, badem, ceviz tüketilebilir. Herkese dengeli ve sağlıklı beslenmeli” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yumurtanın inanılmaz faydaları

Yumurta sağlık açısından çok önemli bir protegindir. Güçlü bir besin kaynağı olan yumurta anne sütü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir