web
analytics
Ana Sayfa / Sağlık / Yoğurdun bu faydalarını biliyor musunuz?

Yoğurdun bu faydalarını biliyor musunuz?

Yoğurtun faydaları tabi ki saymakla bitmez ama bilmediğiniz bu faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız!

Kilo vermeye destek

Özellikle az yağlı veya light yoğurt tüketmek, kilo verme konusunda sizi desteklemektedir. Yoğurt yiyenlerin kilo verme başarısı %22 daha yüksektir. Özellikle karın bölgesindeki yağlardan mutsuzsanız, beslenme planınıza yoğurt eklemeyi unutmayın. Kilo azalmasında yoğurdun önemli katkısı var.

Sponsorlu Bağlantılar...

İyi bakteri

Yoğurtta bulunan iyi bakteriler, sindirim sistemi ve bağırsak enfeksiyonlarında oldukça faydalıdırlar. Mikroorganizmaları öldüren bir yapıya sahiptir. Sindirim sistemini düzenlemeye destek vererek, probiyotik etkisini gösterir. Yoğurt tüketimi sindirim sistemi üzerinde etkilidir.

Vitamin yüklüdür

Yoğurtta bulunan önemli vitamin kaynakları potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve B5 vitaminidir. Yoğurt aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini korur ve düzgün bir sinir sistemi gelişiminde etkili B12 vitaminini içerir.

Enerji verir

Özellikle egzersiz gibi bedensel güç gerektiren işlerde yoğurt gücünüzü destekler ve size önemli bir destekçidir. Kasların kendini tamir etmesi için gereken amino asitleri sağlar. Egzersiz sonrası tükenmiş kaslarınıza enerji depolar.

Vajinal hastalıklar

Doğadaki bazı bakterilerin vücudumuza faydası vardır. Bunların başını ise, laktobasiller çekiyor. Laktobasiller, vücudumuzun her bölgesinde doğal olarak var. Kadınlarda, vajinanın eko sistemini koruyor. Yoğurtta ise bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunuyor. Vajinada asit ortamı mevcuttur. Bazı laktobasiller, diğer mikropların üremesini önleyen maddeler üretir. Ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek, diğer organizmaların üremesini engellerler.

Mikroplar, hücre zarına tutunur ve hücrenin içine sızarak enfeksiyona sebep olur. Laktobasiller, hücre zarındaki bu tutunma bölgelerini kaplayarak, öbür bakterilerin yer almasını önler. Bu sayede genital hastalıklardan korumuş olur. Pek çok yoğurt tipi arasında tüketilmesi gereken, probiyotik tip yoğurttur. Ayrıca evde kendinizin mayaladığı yoğurt da aynı etkiyi yapar. Yoğurdun suyunu içmeye özen gösterin çünkü suyunda bol miktarda laktobasilus bulunur.

Kan basıncı

Kan basıncını düzenlemede etkili olan yoğurt, hipertansiyon ve böbrek hastalıklarına karşı sizinle savaşan, destekleyen önemli bir besindir.

Kışın daha çok yoğurt

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan uzak durmak istiyorsanız, yoğurt tüketmelisiniz. Soğuk algınlığında mikroplarla savaşabilmek için vücudun bağışıklık arttırıcı hücrelerine sinyal gönderir. T hücreleri düşüş seviyesinde alerjisi olanlar da yoğurt tüketmelidir.

Gülümsetir

Yoğurt diş etlerine ve diş minesine koruyucu destek verir. Periodontal hastalıklardan uzak durmak ve daha güvenle gülümsemek için yoğurt tüketin.

Menopoz

Yoğurt, kemikleriniz için çok yararlıdır. Kalsiyum açısından zengin olduğundan, küçük yaşlardan itibaren yoğurt yeme alışkanlığı sağlanmalıdır. Menopozdan sonra kemik yoğunluğu azalır. Bu yüzden yoğurt yemek daha önem kazanır. Ailesinde osteoporoz hastalığı olan kişilerin, diğerlerine oranla daha çok yoğurt tüketmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yumurtanın inanılmaz faydaları

Yumurta sağlık açısından çok önemli bir protegindir. Güçlü bir besin kaynağı olan yumurta anne sütü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir