web
analytics
Ana Sayfa / Yaşam / Kadınlar neden uyumakta zorlanıyor?

Kadınlar neden uyumakta zorlanıyor?

Kadınlar erkeklere göre daha geç uyuyor ve gün içerisinde uyanık kalmakta zorlanıyor. Peki kadınlardaki uyku probleminin sebebi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar...

Araştırmalar kadınlarda uyku bozukluklarının hormon seviyelerindeki değişiklikler, stres, hastalık, hayat tarzı ve uyku ortamı gibi birçok faktörün etkili olduğunu gösteriyor. Hamilelik ve adet dönemine bağlı hormon seviyelerindeki değişiklikler kadınların uyku kalitesini, strese karşı tepkilerini ve duygusal modlarını etkiliyor.  Özellikle adet dönemi öncesi birçok kadın uykuya dalmakta ya da gün içerisinde uyanık kalmakta zorluk çekiyor.

Psikolojik stres bazı durumlarda uyku kalitesini hormonsal değişikliklerden daha fazla etkiliyor

Çünkü kadınlar genellikle hayattaki anne rolünü, çalışan kadın rolünü, ya da eşlik rolünü başarıyla tamamlamak için uykusundan fedakârlık ediyor. Çalışan kadınların %30’dan fazlası uyku problemi olduğunu söylüyor. Uyku problemleri özellikle 40 yaş üstü kadınlarda daha belirgin oluyor.

Hamilelik dönemi de kadınlarda uyku düzenini bozan diğer bir etkendir

Hamileliğin ilk 3 ayında kadınlar daha çok uykuya ihtiyaç duyuyor ve gün içerisinde uyanık kalmakta zorlanıyor. İkinci 3 ayda uyku düzene giriyor ve son 3 ayda ise uykuya dalmakta sorunlar yaşamaya başlıyor.

Gece tüketilen nikotin ve kafein de uykuya dalmakta zorluk yaratıyor

Uyku sorunlarında kadınları erkeklerden diğer bir etken de anksiyete bozukluğudur. Kadınlar erkeklere göre daha fazla anksiyete bozukluğu yaşıyor. Bu durumda kadınlar uykuya dalmakta ya da uyku döngüsünü tamamlamakta zorlanıyor.

İlginizi Çekebilir

1 dolarlık düğün

Kenya’da evlenmek isteyen ancak düğün masraflarından dolayı bir türlü evlenemeyen çift düğün masraflarını 1 dolara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir