web
analytics
Ana Sayfa / Yaşam / Sporu sevdiren öneriler

Sporu sevdiren öneriler

Spor yapmanın keyfini bir kere yakaladığınız da bir daha bırakamayacaksınız. Sporu keyifle yapan o kadar kişi varken siz niye onlardan biri olmayasınız ki?

Sponsorlu Bağlantılar...

Düzenli spor yapmanın insana keyif verdiği, altı boş bir iddia değildir. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Buna en basit kanıt; spor yaparken endorfin salgıladığımızın tespit edilmiş olmasıdır. Yani spor yaparken mutlu oluyoruz ve beynimiz bizi ödüllendiriyor. Eğer spor yapmayı angarya olarak görüyorsanız, belki de bugüne kadar doğru şekilde spor yapmadığınız içindir. Belirteceğimiz noktalara dikkat ederseniz, sporu sevmenin çok büyük çaba gerektirmediğini fark edeceksiniz.

Kendinize uygun egzersizi bulun

Yapılabilecek birçok spor dalı ve bunların birçok egzersiz çeşidi var. Mesela; hız tutkunu biriyseniz koşu, bisiklet, paten kayma gibi sporları deneyebilirsiniz. Kan ter içinde kalmaktan hoşlanmıyorsanız yüzmeyi tercih edebilirsiniz; eğer adrenalin ve sertlikten hoşlanıyorsanız boks gibi sporları yapmak isteyebilirsiniz. Sırt sırta mücadeleden hoşlanıyorsanız da takım sporları size hitap edebilir. Her sporun öne çıkan özellikleri farklıdır; ama illaki size hitap eden özellikleri olan bir spor bulacaksınız; yeter ki aramaya başlayın.

Kendinizi zorlayın

Spordan fayda sağlamak için kendinizi aşmanız gerekir; kendinizi aşmak için de kendinizi zorlamalısınız. Terlemekten, soluk soluğa kalmaktan, yorulmaktan korkmayın. Kendinizi aşmanın faydasını yine siz göreceksiniz. Vücudunuz çok daha sağlıklı, güçlü, çevik ve dirençli olacak. Başarı ve tatmin duyguları yaşayacaksınız.

Planlı olun

Spor yapmak kişisel disiplin gerektiren ve kişisel disiplini geliştiren bir alışkanlıktır. Ama herkesin disiplini farklı seviyelerdedir ve farklı yöntemlere uyumludur. Bazı insanlar spor yapmaya karar verir ve belirli bir düzen içinde yapar. Eğer düzen konusunda desteğe biraz daha fazla ihtiyaç duyan biriyseniz spor planınızı yapın. Aylık ya da en azından haftalık spor günlerinizi, kaç saat spor yapacağınızı planlayın. Ama bu günleri olası eğlence ve sosyal etkinlik zamanlarını da hesaba katarak planlayın. Pazar sabahını spora ayırmanız, o spor gününün arkadaşlardan gelen bir Pazar kahvaltısı davetine kurban gidebileceği anlamına gelir. Plan yaparken gerçekçi olun.

Her dakikanın önemi olduğunu unutmayın

Çalışan ve büyükşehirde yaşayan birinin haftanın her günü spor yapması, biraz yüksek bir beklenti olacaktır. Ancak her hafta toplamda 2-6 saat arası spor yapabiliyorsanız kendinizi düzenli spor yapan biri olarak görebilirsiniz. O gün ummadığınız bir program ortaya çıkar ya da planlarınızın bozulma ihtimali olursa, kısa da olsa egzersizinizi yapın. 20 dakika kadar sürecek bir egzersiz bile toplamda size fayda sağlayacaktır.

Nasıl yapacağınıza karar verin

Kimileri yalnız başına spor yapmayı sever, kimileri de bir spor arkadaşının varlığıyla daha iyi motive olur. Ne şartlar altında daha iyi motive olduğunuzu bilin ve ona ister bir spor arkadaşı bulun ister bir spor salonuna yazılın isterseniz tek başınıza spor yapın. Ama kendinize uygun şekilde yapın.

Sosyal medyada da sportif olun

Sizin gibi spor yapan, yapmaya çalışan ve bunu sosyal medyada paylaşan insanları takip edin. Antrenörler, spor yapmayı seven ünlüler gibi hesapları takip edin. Böylece daha iyi motive olabilir, spor ve egzersizle ilgili değişik yöntemler ve bakış açıları edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1 dolarlık düğün

Kenya’da evlenmek isteyen ancak düğün masraflarından dolayı bir türlü evlenemeyen çift düğün masraflarını 1 dolara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir